sobota, 21 stycznia 2012

Internet źródłem wiedzy!

Kontynuując cykl postów nt. informacji mniej lub bardziej luźno powiązanych z niniejszym blogiem a dostępnych w Internecie - poniżej zamieszczam garść linków do innych blogów, do serwisów społecznościowych i grup dyskusyjnych.




http://businessandculture.wordpress.com/
Blog prowadzony przez firmę Business and Culture, zajmującą się projektowaniem strategii i komunikacji, promocją wydarzeń czy miast, związanych z szeroko pojętą kulturą i sztuką. Na blogu można znaleźć wiele wpisów omawiających i komentujących aktualne wydarzenia kulturalne, głównie związane z polityką kulturalną (także Krakowa). Szczególnej uwadze polecam wpis nt. Zagłębia Ruhry i jego wkładu w gospodarkę poprzez wydarzenia/instytucje kultury: http://businessandculture.wordpress.com/2011/12/11/36-miliardow-euro-z-kultury/
Przy okazji - polecam stronę poświęconą wydarzeniom kulturalnym Nadrenii-Północnej Westfalii: http://kulturkenner.de/pages?locale=en (znajduje się tam także podsumowanie z festiwalu TAM'TAM, o którym pisałam tutaj) oraz stronę powstałą przy okazji zdobycia przez Essen tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2000 roku i na bieżąco aktualizowaną wydarzeniami związanymi z regionem: http://www.essen-fuer-das-ruhrgebiet.ruhr2010.de/en/home.html.

http://www.creativeclass.com/
The Creative Class Group to blog/platforma poświęcona badaniom w dziedzinie ekonomii, demografii, innowacjom kulturalnym i technologicznym. Skupia się głównie na pracy Richarda Floridy, wspomnianego już urbanisty, twórcy firmy konsultingowej - właśnie Creative Class Group. Firma ta pomaga m.in. miastom ulepszyć swój wizerunek w kontekście nie tylko ekonomii, ale i kultury (program The Creative Communities Leadership Project).

http://davidharvey.org/
Blog Davida Harvey'a, uznanego na świecie urbanisty, socjologa i antropologa, zapewnia trochę inne spojrzenie na dziedzinę urbanistyki i współczesnego jej miejsca w zglobalizowanym świecie. Harvey w 13 video blogach wygłasza wykłady na temat Kapitału Marksa w kontekście pozycji miast na tle kapitalizmu i walki klas. Tematykę tę przybliży na pewno lektura ostatniej książki Davida Harvey'a Rebel Cities: From the Right to the Cities to The Urban Revolution. Ważnym elementem bloga jest także kryzys ekonomiczny i jego wpływ na światową gospodarkę.

http://www.prorevita.pl/
Platforma będąca jednocześnie forum wymiany opinii użytkowników, jak i forum dla dzielenia się materiałami związanymi z tematyką tejże, tj. rewitalizacją polskich miast. Dostępne tam artykuły w prosty sposób wyjaśniają, czym jest rewitalizacja, jakie warunki należy spełnić, by się udała i jak ją prawidłowo przeprowadzić.

http://issuu.com/explore
Niesamowita platforma wymiany danych o przeróżnej tematyce. Poprzez świetnie zaprojektowaną przeglądarkę, możemy obejrzeć czasopisma i magazyny z niemalże całego świata. Rozpiętość tematów jest imponująca. Można znaleźć tam zarówno przegląd przykładów przemysłów kreatywnych z krajów nadbałtyckich, wydawany co roku (http://issuu.com/creativeindustries/docs/creative_industries_in_estonia__latvia_and_lithuan), jak i dizajnerski przewodnik po świecie technologicznych i industrialnych innowacji "Industrial Embedded Systems" (http://issuu.com/kwitte/docs/ies.2008.rg).

Many eyes to, podobnie jak issuu.com, nietypowa strona, na której można znaleźć wizualizacje/prezentacje na przeróżne tematy, np. What Wikipedia thinks about Germany? http://www-958.ibm.com/software/data/cognos/manyeyes/visualizations/what-wikipedia-thinks-about-germany-3

http://www.kongreskultury.pl/title,Projekty_kulturalne_i_artystyczne_w_przestrzeni_publicznej_,pid,731,oid,4932,cid,8,fid,8.html
Wspomniany już Kongres kultury w Krakowie w 2009 roku przeniósł się do Internetu i działał pod postacią m.in. forum dyskusyjnego. Wyżej podany link odsyła do tematu "Projekty kulturalne i artystyczne w przestrzeni publicznej". Wcześniej podałam link do debaty na temat "Rewitalizacja przestrzeni postindustrialnej" (w poście dostępnym tutaj). Niestety, fora były prowadzone tylko w 2009 i 2010 roku, obecnie zaprzestały działalności.

http://www.thelocal.de/discuss/
"The Local" to internetowa gazeta, która po angielsku przekazuje wszelkie istotne informacje związane z Niemcami, niemiecką gospodarką, polityką, ekonomią i kulturą. Na stronie dostępne jest także forum dla zalogowanych użytkowników. Co ciekawe, jest ono podzielone ze względu na różne regiony kraju. Idealne źródło wiedzy dla cudzoziemców zainteresowanych tą tematyką.

http://www.allexperts.com/
Cudzoziemcy czy też po prostu turyści powinni odwiedzić także stronę allexperts.com, która stanowi bazę grup dyskusyjnych na przeróżne tematy, na przykład: co turysta powinien wiedzieć przed przybyciem do Niemiec? http://www.allexperts.com/cl2/388/cultures/Germany-Visitors/
Zasada jest prosta: użytkownik1 zadaje pytanie, użytkownik2 (ekspert-wolontariusz) odpowiada.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz