wtorek, 1 listopada 2011

TAM'TAM: Sezon Kultury Nadrenii Północnej-Westfalii w Polsce 2011/2012

Współpraca polskich i niemieckich artystów zaowocowała projektem TAM'TAM: Sezon Kultury Nadrenii Północnej-Westfalii w Polsce, w ramach którego od końca lipca do stycznia 2012 roku niemieccy artyści prezentują się w Polsce, zaś wiosną 2012 roku - polscy twórcy i instytucje zawitają m.in. w regionie Zagłębia Ruhry. Działania te motywowane są nie tylko porozumieniem o współpracy i dobrym sąsiedztwie, podpisanym 20 lat temu, ale także wspólną kulturową spuścizną; jak pisze Hannelore Kraft (premier Nadrenii Północnej-Westfalii) we wstępie do kalendarium TAM'TAM: "Rozwój Zagłębia Ruhry oraz Nadrenii Północnej-Westfalii nie byłby możliwy bez fal imigracji z Polski".


Wiele wydarzeń w ramach TAM'TAM miało już miejsce - Tanztheater Wuppertal tańczył dzieła Piny Bausch (której twórczość przedstawia Wim Wenders w swoim filmie "Pina") we Wrocławiu, teatry z Kolonii i Bochum prezentowały swoje sztuki w ramach Krakowskich Reminiscencji Teatralnych. Zespół musikFabrik kontynuuje współpracę z Warszawską Jesienią i przygotował "KLANG - 24 godziny dnia" słynnego eksperymentatora Karlheinza Stockhausena. Za nami także "INDUSTRIAL on tour", projekt najciekawszy w kontekście niniejszego bloga, przygotowany przez artystów Hartware Medienkunstverein (HMKV). Dotyczy on kultury postindustrialnej, która "narodziła się" w latach 80. w Zagłębiu Ruhry*. W Łodzi, Bytomiu, Krakowie i Gdańsku były prezentowane filmy (dokumentalne, o sztuce, fabularne) oraz didżejskie sety. Ciąg dalszy tego projektu w Dortmundzie w 2012 roku. Wywiad z kuratorami wystawy na stronie Krytyki Politycznej: http://www.krytykapolityczna.pl/Wywiady/InkeArnsThibautdeRuyterCosiestalozprzemyslem/menuid-1.html
Przed nami m.in. koncerty Mahler Chamber Orchestra (Warszawa, Kraków) czy wystawa fotografii Wolfganga Tillmansa (Warszawa).

Opierałam się na informacjach z ulotki-kalendarium wydarzeń oraz ze strony internetowej Sezonu Kultury: www.sezon-kultury-tamtam.pl, którą serdecznie polecam.

* Pod koniec lat 80., kiedy przemysł ciężki w regionie Zagłębia Ruhry upadał, władze Nadrenii Północnej-Westfalii zdecydowały się wcielić w życie szeroko zakrojony, dziesięcioletni plan (1989-1999), mający na celu rewitalizację terenów poprzemysłowych. Nowy sposób wykorzystania budynków przemysłowych przyczynił się do powstania "kultury postindustrialnej". W 2002 roku UNESCO wpisała kopalnię Zollverein na Listę Światowego Dziedzictwa. Obecnie ponad 3,5 tysiąca obiektów poprzemysłowych w Niemczech jest objętych ustawą o ochronie zabytków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz