sobota, 14 stycznia 2012

raporty

Post z 19 listopada opisywał znane raporty dotyczące kultury i gospodarki, promocji poprzez kulturę oraz przemysłów kreatywnych (można go przeczytać tutaj).
Czas na kilka innych raportów. Wyjątkowo dużo na ten temat oferuje strona platformakultury.pl (zakładka: raporty*).

1. Raport "Oddziaływanie społeczno-ekonomiczne przedsięwzięcia kulturalnego na region" został przygotowany na zlecenie Fundacji Kultury i opiera się na badaniu instytucji (Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie) oraz wydarzenia (Międzynarodowy Festiwal Pieśń Naszych Korzeni w Jarosławiu). Kluczowym pytaniem jest - w jaki sposób ich działalność wpływa na gospodarczy rozwój regionu?

2. Podobną tematykę, choć z innej perspektywy, podejmuje raport wykonany na zlecenie NCK "Kultura lokalnie. Między uczestnictwem w kulturze a partycypacją w zarządzaniu". Dotyczy on zarządzania partycypacyjnego, opierającego się na przekonaniu, że kluczowa jest partycypacja społeczności lokalnej w działalności jakiejkolwiek instytucji kultury.

3. Wynikiem obchodzenia w 2009 roku Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji jest raport "Europejski Rok Kreatywności i Innowacji 2009 w Polsce", przedstawiający wszelkiego rodzaju wydarzenia kulturalne i dobre praktyki z tym związane. Autorem raportu jest Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

4. Ostatni interesujący nas raport z tej strony dotyczy sztuki współczesnej i jej finansowania: "Europejskie polityki kulturalne 2015. Raport o przyszłości publicznego finansowania sztuki współczesnej w Europie". Opisuje on proces menedżeryzacji i profesjonalizacji instytucji III sektora (czego krytykiem jest Jan Sowa, współautor polskiego wydania) oraz prognozuje przyszłość instytucji kultury i sztuki.

Wszystkie w/w raporty (zwłaszcza pierwsze dwa) byłyby jeszcze ciekawszą lekturą z punktu widzenia tematyki niniejszego bloga, gdyby istniała możliwość porównania ich z raportami z obszaru Zagłębia Ruhry.

Strona culturalpolicies.net zawiera kompendium europejskich krajów z krótkim opisem ich polityk kulturalnych i danymi statystycznymi. Dane dotyczące Niemiec: http://www.culturalpolicies.net/web/germany.php
i Polski:
http://www.culturalpolicies.net/web/poland.php.

Na tej samej stronie dostępnych jest kilka raportów o polityce kulturalnej, oto kilka z nich:
1. "Improving research and international cooperation for cultural policy" Bennet, Colin (materiały ze sztokholmskiej konferencji UNESCO z 1998 roku).
2. "International comparative research: understanding the past, restructuring the present, rethinking the future" Cliche (materiały z sympozjum International Comparative Research Group w Kanadzie w 1995 roku).
3. "International Cultural Comparisions: the state of the art from a policy perspective" Mitchell (materiały z w/w sympozjum).

*Raporty w formacie .pdf dostępne na dole każdej z podanych stron.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz