środa, 30 listopada 2011

Open Access

Wiele z przytaczanych do tej pory źródeł jest łatwo dostępnych w Internecie, poprzez wyszukiwarkę Google.com. Niemniej warto zwrócić także uwagę na inne strony/portale internetowe, które działają wedle zasady open access i umożliwiają internautom szybki, bezpośredni i darmowy dostęp do wiedzy gromadzonej w jednym miejscu.
Najpopularniejsza jest strona http://books.google.com/, na której można znaleźć i uzyskać dostęp do wielu cennych pozycji książkowych i artykułów, wpisując po prostu żądaną frazę. Niestety nie wszystkie pokazywane pozycje są objęte zasadą open access, niektóre z nich nie są dostępne drogą internetową w całości.
Ciekawą bazą jest baza polskich czasopism: http://www1.bg.us.edu.pl/bazy/czasopisma/, która stanowi cenne źródło wiedzy na temat czasopism z danej dziedziny. Wybierając konkretny dział, np. kultura, architektura, muzealnictwo, uzyskujemy spis polskich wydawnictw ciągłych, zajmujących się tą tematyką, wraz z podstawowym ich opisem (częstotliwość wydawania, wydawca, numer ISSN i inne).
Bardzo pomocną platformą przy gromadzeniu informacji czy po prostu będącą źródłem wiedzy nt. nowości wydawniczych, wydarzeń i innych, jest strona http://wiedzaiedukacja.eu/. Oferuje bazę artykułów podzielonych na działy, tworzoną przez internautów encyklopedię "Epistema" z wieloma, szeroko opisanymi hasłami, stanowi także forum wymiany myśli i doświadczeń. Wpisując szukaną frazę w wyszukiwarkę na stronie, uzyskuje się dostęp nie tylko do artykułów na dany temat, ale i wydarzeń, komentarzy, recenzji czy multimediów.
Podobną kompilację użytecznych informacji stanowi strona http://www.dobrzezaprojektowane.pl/, która skupia się na tematyce dizajnu, etyce DIY, idei eko, przemysłach kultury i architekturze. Całkiem bogate archiwum oferuje cenne źródło wiedzy o współczesnych trendach w projektowaniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz